Publikováno v sekci: Teleskopické hole


Teleskopické hole

Treková hůlJsou to téměř dvě desítky let, kdy se začaly u nás používat při chůzi pomocné hole, většinou i tehdy již teleskopické. Během let vývojem se dospělo díky dělení k určitým specializacím, takže máme několik druhů holí – tzv. trekingové a Nordic Walking hole.

Ve Finsku se zrodil Nordic walking, v doslovném překladu „severská chůze“, při kterém se chodí se speciálními hůlkami. Tato metoda je vhodná pro všechny generace, všechny výkonnosti a všechny terény. Základem bylo zjištění, že i když nemáme na nohách lyže, hůlky nám pomáhají přenášením váhy lépe využít kinetickou energii našeho těla. Do procesu kroku se tím pádem zapojuje více našich svalů. Studie uvádějí, že dokonce až 90 procent všech svalů. S využitím teleskopických holí tedy nezapojujete jen dolní končetiny, ale trénujeme tělo celé.

Hole vhodné pro každého

Jelikož se při použití holí zapojuje celé tělo a zároveň není organismus zatěžován vysokou tepovou frekvencí, je tato chůze vhodná zejména pro starší lidi a ty, kteří mají problémy s nadváhou, různým postižením kloubů, s civilizačními nemocemi apod.
Protože je chůze našim přirozeným pohybem, doporučuje se i těm, kteří by jiný sport nebo cvičení nikdy z jakýchkoliv důvodů neprovozovali.

Rozdíl mezi trekingovými holemi a holemi Nordic walking je hlavně v madlech, kdy pro Nordic walking platí, že jsou stejná jako u běžeckých lyžařských holí, u trekingových jako pro lyžování sjezdové, poutko pro Nordic walking zajišťuje, aby madlo zůstalo na stejném místě i při rozevřené dlani, takže uchycení je pevnější třeba s pomocí suchého zipu, kdežto u trekingu hůl z otevřené dlaně vypadne, neboť má většinou jen jednu smyčku.
A nakonec „botičky“ (konce holí) jsou u Nordic walking vyrobeny ze zkosených gumových krytek a pro treking mají hole zakulacené špunty.

Dále se teleskopické hole liší podle materiálu, kterým jsou různé hliníkové slitiny nebo u dražších karbon, který je sice lehčí, ale také křehčí. Různé bývá i uzamykání hůlek, tedy klasické šroubování a tzv. Speed Lock s klipy a v neposlední řadě dělíme hůlky na odpružené a neodpružené.

Máte už jasno, které teleskopické hole si koupíte? Pak určitě vyzkoušejte ověřeného prodejce, firmu Affekt.cz, který nabízí velké množství různých druhů a typů teleskopických holí, z jejich nabídky si tak vybere opravdu každý.

Eshop: www.affekt.cz
Příspěvek byl publikován v rubrice Teleskopické hole. Můžete se přihlásit k odběru RSS a sledovat novinky.