Publikováno v sekci: Teleskopické hole


Teleskopické vs. nordic walking hole

Teleskopické hole

Rozdíl teleskopické hole versus nordic walking hole

Na začátek bych nejprve zmínil, že hole se v zásadě neodlišují použitými materiály. Ten se používá pro oba typy holí stejný. Ať jde o tělo hůlky, které může být vyrobeno z hliníku nebo dnes více používaných uhlíkových vláken, pro jejich lepší vlastnosti, nebo rukojeť, kde se používá korek, umělá hmota nebo pogumovaný povrch.

Základní a na první pohled viditelný je rozdíl v poutku hole. Pokud se vám dostanou do ruky hůlky (pro) nordic walking, mělo by vás na první pohled upoutat jiné poutko. Pokud byste poutko blíže zkoumali, zjistili byste, že v případě puštění madla nordic walking hole vám poutko zabezpečí, že vám hůl nevypadne z dlaně a nezůstane volně viset na vašem zápěstí. Správné poutko hole pro severskou chůzi má totiž speciální otvor pro palec, díky němuž je madlo fixováno přímo do ruky. Trekkingové hole pak mají klasické poutko, které můžete znát z běžkařských holí, či holí pro sjezdové lyžování. Základní funkce poutka je taková, aby vám při puštění madla nespadla hůl na zem.

Dále se můžeme pozastavit u samotného madla hole. Pokud se zaměříme na teleskopické trekingové hole, můžeme si všimnout, že madlo má takový výstupek, který je vytvarovaný pro prsty tak, aby zabezpečil snadnější úchop (stejné jako u holí pro alpské sjezdové lyžování). Naproti tomu je madlo walking hole hladké po celé jeho délce, tak jako jsou například hůlky pro klasické běžecké lyžování.

Posledním, znatelným rozdílem trekkingových a teleskopických holí je absence gumové botičky u těch prvně jmenovaných. Na nordic walking hole můžeme nasadit gumové botičky, které nám zpříjemní a usnadní chůzi po městských stezkách (respektive po asfaltu či betonu) nebo chůzi po šotolině v městském parku. Výhodou gumových botiček je to, že se nesmekají na umělém povrchu a odstraňují nepříjemné klapaní, které vzniká při styku kovového hrotu s asfaltem.

 
Příspěvek byl publikován v rubrice Teleskopické hole. Můžete se přihlásit k odběru RSS a sledovat novinky.